Poznaj nas

O GAB

GDAŃSKA AKADEMIA BANKOWA

Gdańska Akademia Bankowa jest integralną częścią Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, której celem jest kształcenie kadr dla potrzeb rynku finansowego i ubezpieczeniowego.

Powstała w ramach IBnGR w 1992 r.

 

GAB jest wydawcą kwartalnika „Makrotrendy”, a także repozytorium wiedzy dla rynku finansowego i ubezpieczeniowego w zakresie makroekonomii, innowacji, cyfryzacji, zielonego ładu, zrównoważonego rozwoju, edukacji i kompetencji.

SZACUNEK DLA PRZESZŁOŚCI

Dzisiejsze poukładanie świata – reguły i normy – nie wzięły się znikąd i są efektem doświadczeń wielu pokoleń. Zmieniając siebie i otaczającą nas rzeczywistość warto mieć na uwadze, iż nie zawsze dostrzegamy wszystkie blaski i cienie proponowanych zmian. Nim dokonamy reorganizacji warto przemyśleć dlaczego coś zostało tak, a nie inaczej zaprogramowane – pozwoli to uniknąć wielu pułapek i błędów.

ROZUMIENIE TERAŹNIEJSZOŚCI

Obecny świat, m. in. ze względu na wysokie nasycenie technologiami, stał się niezwykle skomplikowany – specjaliści z różnych dziedzin nie są w stanie zrozumieć siebie nawzajem. Toteż potrzeba nam coraz więcej syntetycznego myślenia i holistycznego spojrzenia by wyciągać prawidłowe wnioski. My hołdujemy właśnie takiemu całościowemu spojrzeniu.

DZIAŁANIE Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

To co ma sens na krótką metę niekoniecznie sprawdzi się w dłuższej perspektywie. O skutkach decyzji podejmowanych dziś warto myśleć w kategorii oddziaływania na nasze dzieci i wnuki. Pozwoli to uniknąć wielu rozczarowań w przyszłości.

Innowacje, technologie, cyfryzacja

Nasz świat jest coraz częściej wzburzany jest przez kolejno następujące fale innowacji technologicznych. Powszechna cyfryzacja wsparta sztuczną inteligencją silnie przenika wszystkie dziedziny naszego życia. Pomagamy zrozumieć i okiełznać te zjawiska, tak by zamiast obciążeniem stały się katalizatorem rozwoju nas samych i naszych organizacji.

Zielony i zrównoważony rozwój

Zasoby ziemi są ograniczone i kontynuacja pionierskiej gospodarki rabunkowej rychło doprowadzi nas do globalnej katastrofy. Musimy nauczyć się żyć w zgodzie z naturą poszerzając naszą świadomość i tradycyjne spektrum ekonomii o nowe kategorie. Pomagamy zrozumieć ten nowy świat i się w nim dobrze odnaleźć.

Zielone finanse

Nowe wyzwania wymagają nowych reguł finansowania i tak też zmieniają się globalne zasady alokacji środków. Instytucje finansowe – i to zarówno publiczne (Unia Europejska) jak i prywatne (banki) coraz częściej warunkują swoje zaangażowanie nie tylko kalkulacją ekonomiczną, lecz oddziaływaniem na środowisko. Naszą misją jest ułatwienie dobrego zrozumienia tych zjawisk.

    Zapisz się na szkolenie

      Zapisz się na kurs